Czy stres pomaga w odchudzaniu
Stres i odchudzanie
Często słyszymy, że ktoś schudł z nadmiaru stresu, ale czy to prawda. Czy stres może być środkiem „wspomagającym” odchudzanie. Jak się okazuje – nie, a właściwie stres działa zupełnie odwrotnie.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio (USA) przeprowadzili badania dotyczące związku pomiędzy procesami metabolicznymi, a przeżyciem stresowych sytuacji.
Naukowcy zaprosili na badania grupę 58 kobiet, najpierw dostały one ujednolicone posiłki zawierające 930 kalorii, następnie poproszono je o nie spożywanie żadnych posiłków przez 12 godzin. Po tym czasie kobiety poproszono o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących przeżytych w tym czasie sytuacji stresowych (kłótnie z małżonkiem, presja w pracy, kłopoty dziecka), oraz aktywności fizycznej i oznak depresji. Kobiety zarówno przed rozpoczęciem badań jak i po ankiecie zbadano pod kątem szybkości procesów metabolicznych, zmierzono poziom cukru trójglicerydów, insuliny, oraz krotozolu – czyli hormonu stresu.
Co się okazało? Organizmy Pań, które przeżyły nawet niewielkie sytuacje stresowe spaliły w ciągu 24 godzin 104 kalorii mniej niż tych, które były zrelaksowane. W wyniku stresu we krwi utrzymuje się wyższe stężenie insuliny oraz spada wskaźnik utlenienia tłuszczu, co prowadzi do tego, że tłuszcz nie służy jako paliwo, ale jest odkładany w organizmie. Na przestrzeni roku taka różnica w spalaniu kalorii przekłada się na 5 kilogramowy przyrost masy ciała. To niby niewiele, ale jak zauważa jeden z badaczy – Jan Kiecolt-Glaser, wolniejszego metabolizmu, pod wpływem stresu łatwiej sięgamy po produkty niezdrowe i w efekcie szybciej przybieramy na wadze.
Oprócz tego, u osób z objawami depresji, zauważono, znaczny wzrost poziomu trójglicerydów we krwi. To właśnie one zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dla pewności eksperyment przeprowadzono dwukrotnie. Badanie dotyczyło tylko Kobiet i jak zaznaczają naukowcy z Ohio, nie można ich wyników w bezpośredni sposób przenieść na płeć męską. Ze względu na inne przemiany metaboliczne wynikające z budowy ciała, w stosunku do mężczyzn potrzebne są odrębne badania.
Wnioski badań są zatem ważną wskazówką dla Pań myślących o odchudzaniu. Chcesz rzucić zbędne kilogramy, przestań się stresować. Unikanie nerwowych sytuacji kiedy się odchudzamy jest równie ważne co dieta.