Anoreksja psychiczna. Co warto wiedzieć
Anoreksja psychiczna to poważne zaburzenie odżywiania, które może mieć poważne konsekwencje. Anorektycy to osoby mające poważne problemy z przyjmowaniem pokarmów, skupione na masie swego ciała oraz na walce ze zbędnymi (często urojonymi) kilogramami. Anoreksja psychiczna jest poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjentów.
Jadłowstręt psychiczny
Zaburzenie odżywiania tego typu może prowadzić nawet do śmierci z wycieńczenia, gdyż dążenie do osiągnięcia możliwie jak najniższej masy ciała oznacza dla organizmu brak niezbędnej dawki energii, a w efekcie – wycieńczenie organizmu.
Anorektycy, choć często cierpią z powodu znacznej niedowagi, wciąć obawiają się przytycia. Dlatego też, mimo niedowagi i rygorystycznej diety, wciąż ograniczają swe racje żywnościowe. W przypadku anoreksji niebezpieczeństwem i wyjątkowo uciążliwym problemem jest to, iż anorektycy nie potrafią spojrzeć na siebie i swą sylwetkę w obiektywny sposób. Mimo niedowagi, oni wciąż widzą nieistniejącą tkankę tłuszczową, której muszą się pozbyć. Efekt? Nawet w chwili, gdy organizm zaczyna cierpieć z powodu pierwszych skutków niedożywienia, anorektycy zmniejszają wielkość swych porcji i jeszcze intensywniej ćwiczą. Wszystko to z powodu lęku przed utyciem – zagrożeniem, które prześladuje ich przez niemal cały czas i które staje się ich obsesją. To zaburzenie odżywiania wiąże się również z samooceną. Anorektycy zazwyczaj postrzegają siebie jako ludzi atrakcyjnych i wartościowych w chwili, gdy masa ich ciała spada. Każdy zgubiony kilogram to dla nich powód do radości oraz coś, co pozwala im podnieść swą samoocenę. Jest to oczywiście bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też anoreksja psychiczna tak często staje się przyczyną poważnych tragedii.
Niestety, anorektycy nie są w stanie dostrzec negatywnych konsekwencji, z jakimi wiąże się ich choroba. Nie przyjmują oni do wiadomości faktu, iż anoreksja psychiczna jest chorobą i wymaga leczenia. Przekonują siebie i innych, że kontrolują postępy związane z odchudzaniem i że w każdej chwili mogą zacząć odżywiać się normalnie. Anorektycy potrafią też skutecznie oszukiwać innych, unikając wspólnych posiłków lub pozbywając się jedzenia za pomocą licznych sztuczek.