Otyłość i jej wpływ na ludzkie zdrowie
Postęp cywilizacyjny, wyższe zarobki, siedzący tryb życia, spędzanie czasu przed komputerem – to tylko niektóre czynniki, które powodują, że świat ma coraz większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Otyłość, która w niektórych państwach (Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Meksyk, Argentyna) przekroczyła BMI 65 (otyłość olbrzymia), jest przyczyną nie tylko utraty zdrowia, ale i życia. Choroby mające bezpośredni związek z nadmierną wagą, przyczyniły się do zgonów milionów ludzi. Oto niektóre z nich:
- cukrzyca
- nadciśnienie
- zawał serca
- udar mózgu
- wylew
- miażdżyca
- choroby układu ruchu
- problemy z kręgosłupem
Ponadto otyłość jest czynnikiem kancerogennym, sprzyja powstawaniu:
- raka okrężnicy
- nowotworu trzonu macicy
- raka przełyku
- nowotworu nerki
- nowotworów pęcherzyka żółciowego
Kto nie lekceważy swojego zdrowia i życia, już dziś powinien zwrócić się do lekarza i dietetyka, którzy pomogą w bezpiecznym odchudzaniu. Podstawą jest wysiłek fizyczny i prawidłowy sposób odżywiania. Zdrowa dieta, czyli taka, która nie tylko doprowadzi do spadku wagi, ale i nie dokona spustoszenia w organizmie, opiera się na kilku głównych zasadach:
- jemy produkty bogate w błonnik
- pijemy wodę, odstawiamy słodkie napoje i alkohol
- odstawiamy potrawy smażone na rzecz gotowanych i duszonych
- odstawiamy tłuste mięsa i sól
- liczymy kalorie
Oczywiście, jeśli otyłość jest tak duża, że sama zdrowa dieta i ćwiczenia nie wystarczą, a rozmaite choroby coraz bardziej zagrażają naszemu życiu, może okazać się, że niezbędna jest operacja zmniejszenia żołądka. Oby jednak do niej nie doszło i już dziś zadbajmy o to, by zamiast jasnego chleba i batoników, na naszym stole królował błonnik zawarty w owocach, warzywach i pełnoziarnistym pieczywie.