Czy nadwaga w ciąży jest możliwa?
Czy nadwaga w ciąży jest możliwa? Ile kilogramów powinna przytyć kobieta w ciąży? Jakie ma to konsekwencje dla matki i dziecka? W celu prawidłowego określenia ile optymalnie powinna przybrać na wadze kobieta w ciąży powinniśmy zacząć od określenia jej wagi przed ciążą. Ważne jest jednak nie to ile kg waży ale przede wszystkim to czy jej waga jest w granicach normy, czy jest to niedowaga, nadwaga lub otyłość. Przyjmuje się ogólnie, że im niższa relacja wagi do wzrostu czy budowy ciała, tym więcej może kobieta przytyć w trakcie ciąży.
Nadwaga w ciąży
Średni wzrost wagi w okresie ciąży to od 10-16 kg (w przypadku ciąż bliźniaczych 12-19 kg). Duży przyrost wagi w ciąży nie przekłada się na wagę urodzonego dziecka. Noworodek waży bowiem średnio od 2 do 4 kg. Pozostałe kilogramy to przede wszystkim efekt zmiany w obrębie ciała kobiety w ciąży, w tym nadmiar zgromadzonego tłuszczu. Powszechne przekonanie, że niedowaga w ciąży szkodzi, zostało już dawno obalone. Zdecydowanie gorszym stanem jest nadwaga, dlatego warto kontrolować swoją wagę przed i w trakcie ciąży. Teoretycznie można powiedzieć że jeżeli kobieta przed ciążą waży 40-50 kg może w ciąży przytyć do 18 kg. Jeżeli jej waga to 50 – 60 kg – 15 kg. W przypadku wagi w granicach 60-80 kg można przytyć już tylko 12 kg, a powyżej 80 kg maksymalny wzrost wagi to 11 kg. Takie normy są bezpieczne.
Tyle teoria, w praktyce nie zawsze mamy wpływ na to ile przytyjemy, wzrost wagi może być wywołany przez zmiany hormonalne czy potęgowany koniecznością leżenia w łóżku ze względu na zagrożenie ciąży. Jednak w większości przypadków nadwaga wynika po prostu z niewłaściwych nawyków żywieniowych, a także osłabienia metabolizmu na skutek diet stosowanych przed ciążą. Należy pamiętać, że nadwaga w ciąży to większe ryzyko nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej, a także cięższy poród gdyż tłuszcz osłabia mięśnie. Najważniejszą zasadą w ciąży powinno więc być zdrowe odżywianie. Należy spożywać małe posiłki ale często. I w ciąży wcale nie trzeba jeść za dwoje, zapotrzebowanie na kalorie wzrasta od 300 do 500 kalorii dziennie i zależy od okresu ciąży. Warto zadbać aby posiłki były bogate w białko (kefiry, jogurty, sery), błonnik (ciemne pieczywo, brązowy ryż, mąka razowa) a ograniczyć tłuszcze i „puste kalorie”. Szczególnie kobiety z nadwagą powinny uważać na to co jedzą. Ciąża może nasilić nadwagę np. przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, co spowoduje problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów po ciąży. W trakcie ciąży nie należy się odchudzać, stosować diet sprzed ciąży czy głodówek. Może to wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia i matki i dziecka. Na zakończenie warto dodać, że skuteczną kuracją odchudzającą jest karmienie piersią. W ciągu dnia spalamy w ten sposób około 500 kalorii co ułatwia powrót do prawidłowej wagi.